IndieGames

Dorfromantik – mírumilovná budovatelská hra

Jak jsme zmiňovali na našem Twitteru, hra Dorfromantik získala v rámci akce BIG Festival nominaci na nejlepší studentskou hru. A jelikož se nám zalíbila i v nedávném Steam festivalu, podíváme se na ni podrobněji v tomto preview.

Studenti z Toukana Interactive vytvořili prototyp hry v rámci Ludum Dare 46 již v roce 2020. Po kladných hodnoceních se rozhodli na hře dále pracovat a jejich demo si v rámci Steam festivalu získalo nejen naše sympatie. Nakonec jsme se 25. března 2021 dočkali předběžného přístupu za 8,99€ (cca 235 Kč).

Co přesně je Dorfromantik?

Je to hra o vytváření idylické krajiny, kterou budujete umisťováním hexagonálních dlaždic na hrací plochu. Dlaždice jsou různé. Najdete na nich pole, stromy nebo budovy. Na vás je pak tyto herní desky spojovat a získávat body.

Na začátku hry máte k dispozici pouze omezený počet dílků, které vám postupně ubývají. Jakmile všechny dílky spotřebujete hra končí. Abyste o ně jen nepřicházeli, je nutné plnit úkoly. Ty mohou být různé a kartička je zobrazí číslem, které značí co máte udělat. Například pospojovat 10 a více stromů do jednolitého celku, nebo přidat další tři baráčky apod. Jakmile úkol splníte dostanete další dílky navíc a tím oddálíte konec hry.

Další specialitkou jsou pak železniční koleje a voda, což jsou tak trochu „škodící“ kartičky, protože se na ně dají napojit jen stejné karty. Tedy znovu jen voda a koleje. Může se vám stát, že se nepodaří dokončit nějaký úkol, nebo vyplnit prázdné místo na ploše právě proto, že máte v blízkosti umístěnou trať nebo říční síť. Dlaždice jsou procedurálně generovány, což zaručí, že žádná hra není stejná.

Jak už bylo zmíněno, za každou umístěnou dlaždici nebo splněný úkol dostáváte body. To nejlepší skóre se zapisuje do vašeho žebříčku a můžete ho porovnávat i s ostatními hráči. Do EA se také dostal i systém odměň, kdy je nutné plnit předem dané úkoly např. položit 100 hracích destiček, nebo postavit město větší jak 50 domečků. Speciálně za dokončení tutoriálu dostanete dílek, který je kombinací železnice a vody, takže jde umístit kamkoliv.

Koupit či nekoupit?

Mnoho her vydaných v Early Accessu spíš pokouší hráčovu trpělivost, než aby přinesly nějaký uspokojivý zážitek. Dorfromantik však mezi takovéhle vyvrhele nepatří. Už teď si můžete vychutnat plnohodnotnou hru, která se s každou aktualizací může jen zlepšovat. Do budoucna jsou přislíbeny další aktualizace v podobě nových biomů, dlaždic a dalších vylepšení. Za nás zatím největší překvapení tohoto roku a rozhodně kupujte.