IndieGames

Rakouská adventura The Lion’s Song vás provede historickou Vídní

Až do 20. května máte možnost na Epic Games Store získat zdarma velmi zajímavou adventuru The Lion’s Song. I přesto, že hra debutovala před několika lety, její krásu oceníte i dnes.

Za tímto dílem stojí studio Mi’pu’mi, ale cesta k finální podobě započala na 30. Ludum Dare. Během 72 hodin, od 22. do 25. srpna 2014, připravil ranou verzi Stefan Srb. Hra byla publikem nečekaně dobře přijata a tak se domluvil se studiem Mi’pu’mi, kde pracoval na plný úvazek, na dalším vývoji. Během listopadu 2015 proběhla kampaň na Steam Greenlight, ve kterém uživatelé mohli hlasovat o tom, zda může být hra distribuována prostřednictvím služby Steam. Úspěch se dostavil během 10 dnů a první epizoda mohla být vypuštěna 7. července 2016.

Adventura ze staré školy

Lví píseň je tvořena čtyřmi epizodami, které se odehrávají v Rakousku na počátku 20. století. První epizoda sleduje mladou muzikantku Wilmu Dörfl a její trápení s inspirací pro další dílo. Epizoda dvě se zaměřuje na Franze Markerta a jeho vnitřní démony. Epizoda tři zachycuje Emmu Recniczek, brilantní matematičku, jenž je kvůli svému pohlaví vyloučena z prestižního okruhu vědců. Poslední kapitola všechny příběhy propojuje.

Osudy všech hlavních hrdinů prožíváte stejně jako u jakékoli adventury ze staré školy. Pomocí kurzoru myši vybíráte objekty ve hře nebo rozmlouváte s ostatními postavami. The Lion’s Song má však blízko i k hrám ze studia Telltale Games a to v tom, že vaše rozhodnutí mají vliv na celý příběh. Zároveň se můžete k minulým událostem vracet a projít si tak každou dostupnou možnost.

Nostalgie v sépiových barvách

Vizuální design hry díky jedinečné 16 bitové barevné paletě evokuje dobu, ve které se odehrává. Pixelartová grafika je vykreslena nostalgickým sépiovým filtrem a dokonale zapadá do vykreslené atmosféry. Umělecký směr je minimalistický, ale zároveň složitý. Nemusíte být fanoušky pixelového umění, abyste ocenili krásu této hry. Ve spojení s velmi dojímavým hudebním doprovodem je každý okamžik malým uměleckým zážitkem.

Z celé hry přímo sálá zápal a zájem o intelektuální a umělecké činnosti z historické Vídně. Autoři předhazují mnoho chytrých odkazů na vídeňské umění a historii. Malíř Klimt, psychoanalytik Freud a filozof Wittgenstein vystupují jako skutečné postavy, s nimiž můžete komunikovat. Samozřejmě, že si hru užijete i bez porozumění těmto odkazům, ale znalce reálií potěší.

Škoda, že tak málo

Co by se dalo hře vytknout, je kratší doba hraní. Dohrajete ji za jedno odpoledne. Díky možnosti si projít některá rozhodnutí znovu a jinak, se herní čas poněkud prodlouží. Je však znát, že první epizoda je jen takový kratší otvírák a že vývojáři reagovali na podněty pro následující kapitoly. Druhá a zvlášť třetí kapitola jsou pak mnohem lepší. Slabším článkem je pak samotné finále. To sice přináší rozuzlení všech předcházejících epizod, ale zároveň nemá silnou ústřední postavu.

Jedná se však o působivý debutový titul, který si zaslouží více pozornosti, než se mu dostalo v minulosti. Lion’s Song je odvážné, vynalézavé point-and-click dobrodružství, jenž čerpá z toho nejlepšího, co žánr nabízí.